Sepet
Üyelere Özel Sürpriz İndirimler     ⭐️    Fırsatları Görmek için Hemen Üye Ol    🌿    Etik ve Sürdürülebilir Alışveriş Platformu Createrra    🤍    #DoğayaSaygılıAlışveriş 🌍

Doğa Dostu Çanta Ürünleri

Motifli ÇantaMotifli Çanta
Tükenmek Üzere%22
Alışveriş Listeme Ekle
..
715,00₺ 560,19₺Vergiler Hariç:509,26₺
Gösterilen: 1 ile 36 arası, toplam: 69 (2 Sayfa)

Doğa Dostu Çanta Çeşitleri

Hayvansal ürünlerden ve plastikten yapılan her şeyin, canlılara ve doğaya verdiği zararlar gözle görülür bir ciddiyete ulaştı. Artık doğa dostu ürünler kullanmak bir trend olmaktan çıkıp, sorumluluk oldu. Duyarlı markalar da bu konu üzerinde çalışmaya ve doğaya zarar vermeyen ürünler çıkarmaya başladı. Doğa dostu olmak için atılabilecek en basit adımlardan biri doğa dostu çanta modelleri tercih etmektir.

Neden Doğa Dostu Çantalar?

Doğa dostu çantalar tekrar ve tekrar kullanılabilecek yani dönüştürülebilecek ürünlerden yapılır. Bu da üretim sırasında atmosfere daha az kimyasal madde salınımından, lojistikte kullanılan araçlar için daha az yakıt tüketime; tüketimden sonra da daha az atık ortaya çıkmasına kadar birçok fayda sağlar. Sadece fiyatına bakarak, daha ucuz diye almayı tercih ettiğimiz doğaya zararlı her çantanın verdiği zararın, tüm Dünya için ağır bedelleri olduğunu unutmayalım. Marketten plastik bir çanta almak yerine edindiğiniz bir bez çantanın yaratacağı farkın ne kadar büyük bir önemi olduğu bilincinde hareket etmeliyiz.

Doğa Dostu Çantalar Nasıl Yapılır?

Günümüzde doğa dostu çantalar mantardan, ananas yaprağından, kraft kağıdından, pamuktan, elma kabuğundan ve daha birçok üründen yapılmaktadır. Doğaya zararlı olmayan bu doğal ürünler, her biri kendi için özel işlemlerden geçtikten sonra hem kullanışlı hem de şık çanta modellerine dönüşüyor.

Mantardan Çanta Yapımı

Mantar derisi, vegan ve doğa dostu bir üründür. Mantar derisi mantarların ip veya kök gibi gözüken, miselyum adı verilen bölümleri kullanılarak yapılır. Mantarların bağlanarak büyüdükleri mısır, odun parçaları gibi maddeler yardımı ile mantardaki bakteriler öldürüldükten sonra miselyumun büyümesi hızlanır. Yeterli miselyum elde edildikten sonra mantar derisi üretilebilir. Bu süreç mantar çeşidine, mantarının bulunduğu ortamın nem oranına, mantarın bağlanarak faydalandığı maddeye ve mantarın aldığı ışık miktarına göre çeşitlilik gösterir. Mantar derisinin rengi ve dokusu değiştirebilir ve bu sayede farklı farklı çantalar üretilebilir. Tüm bu üretim süreci sırasında ve sonrasında hiçbir hayvanın zarar görmemesi, atık çıkmaması, kısa sürede ve düşük maliyetle üretilmesi ve sonrasında da geri dönüştürülebilir olması sebebi ile mantar derisi oldukça dostu bir deri alternatifidir.

Ananas Kabuğundan Çanta Yapımı

Ananas derisinin yapımı, ananas yaprağındaki liflerin yapraktan ayrılması ile başlar. Çıkarılan lifler yıkanır ve kurutulur. Kuruduktan sonra, lifler sert bir dokuda olmalarına sebep olan pektin maddesini dışarı atarak yumuşak ve esnek, pamuk benzeri bir hal alırlar. Daha sonra binlerce lif birleştirilerek ananas derisi elde edilir ve bu deri çanta yapımında kullanılır. Elde edilen ananas derisinin bir diğer adı Pinatex’dir. Ananas derisi güçlüdür, parlaktır ve hava alır. Normal derilerin özelliklerinin büyük bir kısmını içerir. Daha üretimi yeni başlayan ananas derisinin zamanla daha da geliştirilebileceği öngörülmektedir.

Kraft Kağıdından Çanta Yapımı

Kraft kağıdından yapılan çantalar günümüzde hem uzun süreli kullanımı hem de uygunluğu sebebiyle yaygın olarak kullanılıyor. Kraft kağıtları günlük hayatta sıkça tükettiğimiz peçete, kağıt, kahve filtresi ve benzeri atıkların geri dönüştürülmesi ile elde edilir. Geri dönüştürülmüş bu atıklar, su ve ısı ile işlem görerek kullanılabilir ve şekillendirilebilir kağıt hamurlarına dönüştürülür. Sonrasında bu kraft hamurları/kağıtları renklendirilerek çeşitli boy ve çeşitlerde çanta yapımında kullanılır. Kraft kağıtları dayanıklı ve esnektir. Üretim maliyeti düşüktür ve geri dönüştürülmüş olduğu için doğa dostudur.

Pamuktan Çanta Yapımı

Pamuklar hasat edildikten sonra kirlerden ve yapraklarından arındırılır. Daha sonrasında daha detaylı bir temizlikten geçer ve bir araya getirilerek düzleştirilir. Sonrasında renklendirilebilir, şekillendirilebilir ve istenen çanta modeline dönüştürülebilir. Birden fazla kez kullanılabilir, böylece tek seferde kullanılıp atılan plastik çantalara göre çok daha az miktarda atık ortaya çıkar.

Elma Kabuğundan Çanta Yapımı

Elma kabuğundan deri alternatifi üretimi, elma atıklarından yapılıyor ve özellikle kabuk kısmı tercih ediliyor. Elma suyu sıktıktan sonra kalan ve genelde çöpe atılan elma posası, kurutulup ufalanıyor. Sonrasında pigmentler ve bağlayıcı ekleniyor. Ardından bir canvasın üzerine seriliyor. Bu işlemlerden sonra deri benzeri bir materyal oluşuyor. Elma derisi sonrasında şekillendirilerek çanta modellerine dönüştürülüyor.

Kadın ve Erkek Doğa Dosta Çanta Modelleri

Kullanım oranı sebebiyle kadın çanta modelleri her ne kadar erkek çanta modellerinden daha fazla olsa da, doğa dostu çantalar cinsiyet ayrımı fark etmeksizin her çeşitte üretilmeye başlandı. Daha da gelişmesini umduğumuz bu doğa dostu çanta modellerine erişmek gün geçtikçe kolaylaşıyor. Çevreye duyarlı çanta markaları doğa dostu çanta modellerini arttırmak ve tüketimi yaygınlaştırmak için çalışıyor.

Doğa Dostu Çantalar Createrra’da!

Çok daha fazla çeşitlilikte ve renkte doğa dostu çanta ile karşılaşmak mümkün. Kol çantalarından sırt çantalarına, küçük çantalardan büyük çantalara, kol çantalarından sırt çantalarına bir sürü çeşit, boyut ve renkte çantaları bulmak Createrra’da mümkün. Çanta markalarının doğayı ve canlıları önemseyerek ürettikleri orijinal marka çantalarını almayı, plastik ve/veya hayvansal ürünlerden üretilmiş çantaları almayı tercih ederek, siz de doğa dostu olmak ve çevremizi korumak için güzel bir adım atabilirsiniz.

Kadın Çanta Modelleri Hangilerdir?

Kadınlar günlük hayatlarında pek çok çanta çeşidi kullanılırlar. Kombinlerine, gittikleri yere, gittikleri saate, yanlarına alacakları eşyalara ve daha birçok şeye göre çanta modellerindeki seçimleri değişebilir. Kol çantaları, evden çıkarken neye ihtiyaçları olursa içine koyulabilecekleri için kadınların vazgeçilmez çanta modellerinden biridir. Laptoplarını veya dokümanlarını koyabilmeleri için laptop çantaları yerine kurye model çantaları da tercih edebilirler. El çantaları; zincirli ya da zincirsiz, özel günlerde ve gecelerde takmak için ilk tercih edilen çanta modellerindendir. Küçük, şık ve kullanışlı olan bu çanta modelinin daha ince ve zincirsiz haline Clutch denir. Clutch çantalar cüzdana benzerler. El çantaları gibi geceleri ve özel günlerde daha çok tercih edilirler. Sırt çantaları her yaşta kullanılabilirler. Çeşitli boyutları olan sırt çantaları her zaman kullanılabilirler ancak okula giderken daha çok tercih edilirler.

Kadın Çanta Modeli Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çanta seçerken en önemli kriter, çantanın ne için kullanılacağıdır. Eğer çok eşya sığdırmak ama aynı zamanda şık olmasını istiyorsanız kol çantalarını tercih edebilirsiniz. Çok eşya sığdırmak ve rahat taşınabilir, sportif bir model istiyorsanız sırt çantaları en doğru seçenek olabilir. Özel günlerde, randevularınızda ve davetlerde takmak için el çantaları ve Clutch çantalar tercih etmek daha doğru olacaktır. Yani gittiğiniz mekan ve eşyalarınız, çanta seçiminde büyük önem taşır. Aynı zamanda, kombininize uygun renklerde de çanta tercih edebilirsiniz.

En Uygun Kadın Çanta Modelleri Hangileridir?

Createrra’da; bir sürü modelde, renkte ve boyutta çantalara ulaşabilirsiniz. Ürünlerin kalitelerini ve sürdürülebilir olduklarını göz önünde bulundurduğunuzda, uygun fiyatlı çanta modelleri arasında tercih yapmanız oldukça zor olacak. Kombininize ve kullanım amacınıza göre en beğendiğiniz doğa dostu çanta modeline sahip olabilirsiniz.