Sepet
Üyelere Özel Sürpriz İndirimler     ⭐️    Fırsatları Görmek için Hemen Üye Ol    🌿    Etik ve Sürdürülebilir Alışveriş Platformu Createrra    🤍    #DoğayaSaygılıAlışveriş 🌍

Glutensiz Atıştırmalıklar

  Gösterilen: 1 ile 14 arası, toplam: 14 (1 Sayfa)

  Glutensiz Beslenme

  Glutensiz beslenme, içeriğinde gluten içermeyen besin maddelerinin tüketildiği bir beslenme şeklidir. Bu beslenme yöntemi, glutene intoleransı olan ya da çölyak hastalığına sahip bireyler için büyük önem taşımaktadır. Bu rahatsızlığın nedenlerinden de kısaca bahsetmek gerekirse gluten; buğday ve arpa gibi tahılların içerisinde yer alan bir protein çeşididir. Fakat bazı kişiler bu maddeyi sindirmekte zorlanırlar. Dolayısıyla bu durum, çeşitli sindirim problemlerine de yol açabilir. Bu nedenle beslenme şeklini değiştirerek, tüm besin maddelerinin olabildiğince glutensiz alternatiflerine yönelmek gerekir. 


  Bu kapsamda arz ve talep dengesine göre farklı besin alternatifleri de piyasaya sürülmüştür. Örneğin, glutensiz ekmek öncelikli olarak market raflarında yer almaya başlayan bir besin iken zamanla kuruyemişlerden bakliyatlara kadar çeşitli seçenekler de ortaya çıkmıştır. Doğal olarak günümüzde gluten intoleransı olan bir bireyin, sağlığını tehdit etmeyecek seçeneklere erişimi de kolaylaştırılmıştır.


  Glutensiz Atıştırmalıklar

  Glutensiz beslenme geniş bir yelpazede incelenebilir. Hem ana besin maddelerinin hem de çeşitli atıştırmalıkların gluten içermeyen alternatifleri mevcuttur. Günümüzde çölyak hastalığının geldiği nokta sebebiyle de bu besin maddelerinin üretim ve tüketimine ağırlık verilmiştir. 


  Glutensiz atıştırmalıklar da bu noktada günlük beslenme planının içinde yer alabilecek seçeneklerdir. Hem plana dahil olan hem de günlük besin planının dışında çıkmak istendiğinde, vücuda zarar vermeyecek alternatifler arayanlar için idealdir. Bu kapsamda birçok farklı kategoride atıştırmalık bulabilmek mümkündür. 


  Bunlardan bazıları;

  • Krakerler

  • Enerji barları

  • Cipsler olarak sıralanabilir.


  Bu atıştırmalıklar, kişinin enerji seviyesini yükseltmek ve tokluk hissi yaratmak  için ideal seçeneklerdir. Sağlıklı malzemeler ile hazırlanan bu atıştırmalıklar, farklı tahıllar, meyveler, sebzeler ve protein kaynaklarının bir araya gelmesi ile oluşturulmaktadır. 


  Glutensiz Atıştırmalık Çeşitleri

  Glutensiz atıştırmalık çeşitleri arasında birden fazla seçenek mevcuttur. Elma dilimlerinden tutun da kolay sindirilebilir cipslere varıncaya dek farklı alternatifler yer almaktadır. Bu noktada beslenme planına gönül rahatlığı ile eklenebilecek atıştırmalık çeşitlerine erişebilmek epey kolaylaşmıştır. 


  Aynı zamanda sağlıklı yağlar ve protein kaynakları da kullanılarak zenginleştirilen glutensiz barlar da sıklıkla tercih edilir. Fındık ezmeleri, chia tohumları bu atıştırmalıkların tasarlanmasında önemli rol oynayan besin maddeleridir. Bu sayede kendinize hem besleyici, hem sindirimi kolay hem de tokluk hissinin ön planda olduğu bir beslenme programı hazırlayabilirsiniz. 


  Gluten içermeyen bir beslenme düzenini benimseyenler için ise pratik ve kolay taşınabilir ürünler önemlidir. Bu atıştırmalıklar genel itibariyle tokluk hissinin ön planda olduğu ürünler olması nedeniyle daha küçük porsiyonlarda paketlenir. Bu sayede çok daha büyük paketli gıdalara nazaran ufak ebatlara sahip atıştırmalıkları çantanıza atabilir ve daha fazla besin değeri ile sağlıklı bir ara öğün yapabilirsiniz. 

  Glutensiz Cipsler

  Gluten içermeyen beslenme yöntemi denildiğinde, bu süreci yakından takip etmeyen kişiler tarafından ‘’sıkıcı’’ olarak tabir edilen bir düzen olduğu düşünülebilir. Fakat günümüzde bu beslenme şeklinin tüm dünyada yaygınlaşması ile pek çok besin maddesinin glutensiz alternatiflerine erişmek epey kolaylaşmıştır. Örnek vermek gerekirse glutensiz cipsler de bunlardan bazıları olarak öne çıkar.


  Glutensiz beslenme ile uyumlu olarak, gluten olmayan cipsler lezzetli bir atıştırmalık seçeneği sunmaktadır. Bu cipsler, çeşitli tahıllardan veya patates gibi doğal malzemelerden üretilerek raflardaki yerlerini almaktadır. Yalnızca patates değil mısır, pirinç, kinoa ve bezelyenin de yer aldığı cips seçenekleri oldukça fazladır. Bu kapsamda dilediğiniz gibi cips yemenin zevkine varabilir ve sağlıklı seçeneklere yöneldiğiniz için sindirim sisteminizi de yormamış olursunuz. 


  Glutensiz Kuruyemişler

  Glutensiz beslenme sürecinin önemli parçalarından bir diğeri ise kuruyemişlerdir. Glutensiz kuruyemişler zararlı hammaddeyi içermeyen, doğal ve işlenmemiş malzemeler kullanılarak üretilmektedir. Aynı zamanda birden fazla seçeneği de kapsayan bir kategoridir. 


  Bu seçenekler arasında;

  • Badem

  • Ceviz içi

  • Fındık

  • Ceviz

  • Kabak çekirdeği gibi pek çok alternatif yer alır. 


  Mevcut kuruyemişler, sindirim sistemini yormamasının yanı sıra besin değeri açısından da zengindir. Dolayısıyla gönül rahatlığı ile tüketilebilmektedir. 


  Bu atıştırmalık türleri,  herhangi bir zamanda ve yerde rahatlıkla tüketilebilir. Çalışma ortamında ya da spor aktivitelerinden sonra açlık hissettiğiniz her an tüketebilmeniz mümkündür.


  Sonuç olarak ise gluten olmayan kuruyemişler, sağlıklı atıştırmalıklar kategorisinde yer aldığından dolayı her yaş grubunun rahatlıkla tüketebileceği atıştırmalıklardır. İçeriklerindeki besin değerleri ve pratik tüketimleriyle hem tatmin eden hem de besleyici birer atıştırmalık seçeneği olarak öne çıkmaktadır.

  Glutensiz Enerji Barları

  Glutensiz enerji barları intoleransı olan fakat spor sonrası ya da ara öğün olarak bir şeyler tüketmek isteyenler için önemli bir atıştırmalıktır. Bu barlar, doktorlar tarafından da çölyak hastaları için önerilir. içeriklerinde ise doğal meyveler, kuruyemişler ve birleştirici sağlıklı yağlar yer almaktadır. Dolayısıyla her yaştan kişinin rahatlıkla tüketebileceği seçeneklerdir.

  Glutensiz Krakerler

  Ağırlıklı olarak diyet dönemlerinde tercih edilen glutensiz krakerler hem tek başına hem de salataların içerisinde bir eşlikçi olarak tüketilebilir. Bu krakerler özel olarak formüle edildiğinden dolayı gönül rahatlığı ile her yaştan kişi tarafından tercih edilebilir. Gluten içermeyen bir besin planının keyif verici olmadığı savunanların aksine bu krakerler çeşitli tat ve aromalar ile zenginleştirilerek piyasaya sürülmüştür. Temiz bir içeriğe sahip olan krakerler aynı zamanda besleyici ve tokluk hissinin artırıcı bir etkiye de sahipti. Tıpkı diğer alternatiflerinde olduğu gibi kraker seçenekleri de sindirimi kolay besin maddesi ve tohumların bir araya gelmesi ile ortaya çıkmış atıştırmalıklar içerisindedir.

  Pratik ve Sağlıklı Glutensiz Atıştırmalıklar

  Glutensiz beslenme oldukça pratik bir düzene sahiptir. Uzun, derin yağlarda pişirme ve kızartma gerektiren, insan sağlığını tehdit eden ürünler olmadığından hem hazırlanışı kolay hem de besleyici bir yana sahiptir. Glutensiz yiyecekler tüketmek, besinlerin sindirim sistemini yormamasını sağlarken aynı zamanda fazla kilolarınızdan kurtulmanız için de destek olur. 


  Tüm bunlara ek olarak gluten olmayan besinlerin tüketimi, yalnızca intoleransı olanlar için değil hiçbir sağlık sorunu olmayan kişiler için de önerilir. İnsan vücuduna bir zararı olmayan aksine sindirimi kolay olduğu için fayda sağlayan bu besinler herkes tarafından rahatlık ile tüketilebilmektedir. 

  Glutensiz Atıştırmalık Markaları

  Glutensiz beslenme gitgide daha çok insan tarafından tercih edilmektedir. Gıda sektöründe yer alan markalar da bu talebin farkında olduğundan, çeşitli alternatifler ile piyasadaki yerlerini almışlardır. Bu  talebi karşılamak için birçok markanın sunduğu  özel atıştırmalıklar mevcuttur. Hem Türkiye hem de dünyada çeşitli alternatiflerine rastlamak mümkündür. 


  Glutensiz atıştırmalık markaları arasında yer alan bazı isimler ise;

  • Kurme

  • Züber

  • Uniq2go ve Çipo olarak sıralanabilir.

  Bu markalar, sağlıklı yaşam tarzını desteklemek isteyenler için lezzetli ve güvenilir seçenekler sunar ve herkes tarafından rahatlıkla tüketilebilmektedir.