Sepet
Üyelere Özel Sürpriz İndirimler     ⭐️    Fırsatları Görmek için Hemen Üye Ol    🌿    Etik ve Sürdürülebilir Alışveriş Platformu Createrra    🤍    #DoğayaSaygılıAlışveriş 🌍

Adilce Üretilmiş | Createrra

ADİLCE ÜRETİLMİŞ

Createrra çatısı altında sürdürülebilirlik için emek verirken, etik değerlere bağlı kalmak her zaman önceliklerimiz arasında yer aldı. Sürdürülebilir market hayaliyle yola çıkıp, organik ve doğa dostu ürünleri bir araya getirmek; bunlarla iyileştirici bir deneyimin temellerini atmak en büyük arzumuz. Tam da bu yüzden, etik değerlerimizin hikayemizdeki rolü oldukça önemli. 

Şimdi sizleri, Adil Çalışma Standartları Yasası ve Adil Çalışma Prensipleri gibi sürdürülebilirlik açısından oldukça kritik konuları içinde barındıran “Adilce Üretilmiş” değeri ile tanıştırmak isteriz. 

Adilce Üretilmiş Ne Demek?

Herkes için adil şartların var olduğu bir üretim sürecini ifade eder. İçinde, adil maaşlar, yasal istihdam, herkes için güvenli çalışma koşulları, sağlıklı çalışma saatleri, sendika özgürlüğü ve iş tazminatını içeren çok katmanlı bir yapı bulundurur. 

Createrra olarak, adil bir üretim akışı yaratan markaları çoğaltmayı amaçlıyoruz. Bununla kalmak istemiyor, tüketicilerin, sadece ürünle değil; üretim süreciyle de ilgilendiği bir dünya hayali kuruyoruz. 

Adil Maaşlar

Ne yazık ki dünyanın pek çok bölgesinde adil maaşlara ulaşmak imkansız. Yasal olarak istihdam sağlanmamış yerlerde doğaya saygı olmadığı gibi insana da saygı bulmak güçleşiyor. Üstelik, büyük toplulukların düzenli olarak alışveriş yaptıkları dev markalar bu sistemin bir parçası olarak yaşamını sürdürüyor. Böylece tüketici olarak bizler, iyileştirici değil yıkıcı bir etkinin parçası haline geliyoruz. Tüm bu sebepler üzerinden adil maaşlar, sürdürülebilir üretimin en temel başlıklarından biri haline geliyor.  

Yasal İstihdam

İstihdam sağlamak her ülke için pozitif bir konu, ancak nasıl gerçekleştiği çok önemli. Yasal şartlar altında gerçekleşmeyen istihdam, çalışan haklarının kolaylıkla hiçe sayılabileceği bir dünyanın kapılarını aralıyor. Çünkü yasal şartlar çalışan haklarını korumaya yönelik pek çok madde içeriyor. Bu şartları yerine getirmekten kaçan işletmeler, illegal yapılar kurarak ihtiyaç sahibi insanların haklarını hiçe sayıyor. İnsan hayatına saygı duyulmayan bu yapı, daha iyi bir dünyanın önündeki en büyük engellerden bir tanesi. 

Güvenli Çalışma Koşulları

Yaşam ne kadar da değerli! Etrafımızda gördüğümüz tüm güzelliklerin doğanın döngüsünde bir yeri var. Bizler de bu döngünün bir parçası olarak biricik ve kıymetliyiz! İşte bu yüzden, herkes için güvenli çalışma koşulları şart! Çalışanın canını koruyan bu koşulları gerçekleştirmek zaman zaman maliyeti yükseltebilir. Bunu gören işletmeler bütçeyi kısmak için insan yaşamına saygısızlık yapabilir. Güvenli olmayan çalışma koşulları nedeniyle her yıl binlerce insan yaşamını yitiriyor ya da sakat kalıyor. Buna dur demek için güvenli çalışma koşullarını organize etmiş, adil kuruluşlara ihtiyacımız var. 

Çalışma Saatleri

Her insan ve her iş için sağlıklı verimliliğin sağlandığı bir çalışma biçimi vardır. Oysaki dünyamız insan emeğinin saygısızca kullanıldığı bir ortama sürüklendi. İnsan sağlığına uygun olmayan yoğun çalışma saatleri, adeta yaşamın önüne geçiyor ve hayattan keyif almayı imkansız hale getiriyor. Bunun yanında, uygun çalışma saatleri tercih eden markalarla insan emeği sağlıklı bir şekilde karşılığını alıyor. 

İş Tazminatları

İş tazminatları, bir çalışanın iş süreci boyunca verdiği emeğin nihai bir karşılığıdır. Bir haktır ve bu hak anlamsız ve tutarsız kararlar üzerinden yok edilemez. İş tazminatını yok saymak için dolaşılan arka yolların karşısındayız. Her işletmenin çalışanının hakkı olan tazminatı ona sunduğu bir dünya hayal ediyoruz. Sürdürülebilirlik çatısı altında adil üretimi savunurken, tazminatların ne denli önemli olduğunu biliyor, bu farkındalığı yaymak için gayret ediyoruz. 

Sendika Özgürlüğü

Sendika özgürlüğü günümüz dev şirketleri tarafından bir tehdit olarak algılanıyor. Neden mi? Haklarını savunmak için bir araya gelen çalışan toplulukları onları korkutuyor. Sürdürülebilirliğin yalnızca bir trend olarak görüldüğü ve göstermelik aktivitelerin gerçekleştiği bir dünyada sendika özgürlüğü, yüzeysel olanı yıkarak işin mutfağında yaşanan kötü durumları ortaya çıkarabilir. Oysaki sendika özgürlüğü, iyi ya da kötü her durumda var olması gereken, çalışan haklarını korumaya ve iyileştirmeye yönelik bir ortak bilinç oluşturabilir.