Sepet
Üyelere Özel Sürpriz İndirimler     ⭐️    Fırsatları Görmek için Hemen Üye Ol    🌿    Etik ve Sürdürülebilir Alışveriş Platformu Createrra    🤍    #DoğayaSaygılıAlışveriş 🌍

Azaltılmış Karbon Salımı | Createrra


AZALTILMIŞ KARBON SALIMI

Karbon. Etrafımızda gördüğümüz canlı, cansız her şeyde onun bir parmağı var. Dünyamızın da yapı taşı olarak kabul edebileceğimiz bu element, evrende en çok bulunan elementler arasında ilk sıralarda kendine yer bulur. Oksijen ve hidrojen başta olmak üzere pek çok diğer elementle de kolayca bağ oluşturabilir. Ancak bu bağlar bazen başımıza problem çıkarabiliyor. Örneğin, karbondioksit, karbon ve oksijen atomlarından oluşan bu bileşik atmosferde birikmeye devam ediyor. Bu birikim mevcut hızla devam ederse ekstrem sıcaklıklar, kuraklıklar, yağışlar ve buna bağlı gerçekleşen seller yeni normalimiz olacak. 

 Bu durumun sebebi elbette biz, insanlarız. Başta fosil yakıtların kullanımı olmak üzere pek çok yanlış üretim yolu ve ürün, sera etkisine yol açan gazları açığa çıkarıyor. Sera etkisi altında ise dünyamız yavaş yavaş yok olmanın eşiğine yaklaşıyor. 

Azaltılmış karbon salınımı, bu yüzden Createrra çatısı altında bir etik değer olarak kendine yer bulmaktadır. 

Karbon Salınımı Nedir?

Karbon salınımı ne demek sorusunu soran pek çok kişinin “karbon emisyonu” desek onu tanıyacağından eminiz. Bu sorunun en basit yanıtıysa “atmosfere salınan karbondur” olacaktır. Doğanın kendi döngüsü dışında, insan eliyle yapılan aktiviteler neticesinde, atmosferin kaldıramayacağı kadar karbonu salmak hayal etmediğimiz sonuçlar ortaya çıkarabilir. Hava kirliliğinden tutun da doğal felaketlere kadar pek çok kötü olayın ardında karbon emisyonu var. Dünyanın kimyasını bozmaya devam ettiğimiz sürece, daha kötü senaryolarla karşılaşmaya devam edeceğiz. 

Bu yüzden şimdi karbon salınımını azaltmak için yola çıkmalıyız. Bireysel olarak yapacaklarımız, üretim ve tüketim süreçlerindeki değişikliklerle birleştiğinde dünyamız için iyileştirici olabilir. 

Karbon Salınımı Nasıl Azaltılır?

Karbon azaltımı nasıl azaltılır sorusuna verilecek en iyi yanıt karbon salınımına en çok neden olan yakıtların kullanımını durdurmaktan geçer. Karbon salınımı azaltmanın aslında devletlerden, büyük şirketlerden başlaması gerekiyor. Çünkü atmosfere karbon salınımı yapan dev şirketler günümüzdeki pek çok felaketin asıl sorumlusu konumunda. Yine de bunda bireysel olarak herkesin bir parmağı olduğunu söylemek yanlış olmaz. 

Karbon emisyonu nasıl azaltılabilir sorusunu bireysel olarak kendimize sormadığımız sürece, beklenti içinde olduğumuz büyük değişimleri gerçekleştiremeyiz. Çünkü mevcut sistem talepleri karşılamak ve yeni talepler oluşturmak üzerine kurulu. Bu düzenin bir parçası olmaya devam ettiğimiz sürece dünya ve içinde yaşayan tüm canlılar için tehlike çanları çalmaya devam edecek. 

Bu yüzde karbon emisyonunu azaltmak için günlük hayatımızdaki ufak değişikliklerle işe başlamalıyız. Yeni bir yaşam biçimine geçmek, tüketim alışkanlıklarını tümden değiştirmek, üretimi ve yeni talepleri de iyileştirebilir. 

Geri dönüştürün, organik atıklarınızı toprakla buluşturun, yerel gıdalar tüketin, eşyalarınızı yeniden kullanıma sokun, yeşili koruyun, çevre temizliğine önem verin, yürüyün, bisiklet sürün, uçak yolculuklarını azaltın, toplu taşıma kullanın, elektrikli çözümler tercih edin, daha az enerji harcayın, ihtiyacınız kadar tüketin ve en önemlisi, bilinçlenmek için öğrenin. Farkındalığı yaymak için yapabileceğimiz çok şey var. 

Karbon ayak izi yolculuğu dünyamızı sürüklendiği felaketlerden kurtarabilir. Etik değerler çerçevesinde hareket ederek, yepyeni bir deneyimi birlikte inşa edelim.