Sepet
Üyelere Özel Sürpriz İndirimler     ⭐️    Fırsatları Görmek için Hemen Üye Ol    🌿    Etik ve Sürdürülebilir Alışveriş Platformu Createrra    🤍    #DoğayaSaygılıAlışveriş 🌍

Bilinçli Enerji | Createrra


BİLİNÇLİ ENERJİ 

Etrafımız çeşitli aletlerle dolu ve her birini kullanmak için farklı enerji kaynaklarından yararlanıyoruz. Bu kaynakların bazıları da doğa için hiç de masum olmayan özellikler taşıyor. İster yenilenebilir olsun ister olmasın, enerji kaynaklarını doğru şekilde kullanmak sürdürülebilirlik odaklı yaşama katkı sağlar. Bilinçli enerji kullanımıyla bu katkıyı çoğaltmak mümkün. Tıpkı kendi enerjimiz gibi, onu ne kadar verimli kullanırsak o kadar çok pozitif sonuç elde ederiz.

Şimdi görevimiz, pek çoğunu doğadan aldığımız enerjiyi verimli kullanmayı öğrenmek. Gerçek varmak istediğimiz nokta ise doğayla tamamen uyum içinde çalışan enerji kazanımları geliştirebilmek. Ondan çalmadan, ona zarar vermeden, doğanın döngüsünü koruyan enerji tüketimini dünyaya yaymak. 

Bilinçli Enerji Nedir?

Enerjisini olabildiğince yenilenebilir enerji kaynaklarından alan ya da çeşitli uygulamalarla diğer kaynakların kullanımında verimlilik sağlayan yaklaşım olarak özetlenebilir. Enerjiyi akıllıca kullanmaktır. Bunun için öncelikle farkındalık gerekir. Yenilenebilir enerji kaynakları kullanmak bazı yatırımlar gerektirebilir ve her zaman her yerde mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda da diğer kaynakları kullanırken daha verimli olmanın yolları aranmalıdır. İşte tam da burada devreye enerji verimliliği giriyor. 

Enerji Verimliliği Nedir?

Dünyanın artan enerji gereksinimi, alternatif enerji kaynaklarını ortaya çıkarmıştır. Ancak her yerde bu enerji kaynaklarından yararlanmak mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda mevcut kaynağın en verimli şekilde kullanılması amaçlanmalıdır. Doğal kaynaklar hızla tükeniyor, çevre kirleniyor, İklim değişiyor… Buna dur demek için enerji tasarrufu kaçınılmaz. 

Peki Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır? 

Enerji için yüksek maliyetlere katlanılıyor, bu maliyetli dünyada enerji tasarrufu hem bütçeye fayda sağlar hem de dünyamıza! Onu gerçek kılmak için gündelik hayatta bazı davranış değişikliklerine gitmek ve yeni teknolojilerden yararlanmak gerekir. Enerji verimliliğinde ilk etmen insanın kendisidir. Işıkları açık bırakmamak, suyu daha az akıtmak gibi ufak konularda bile ciddi enerji verimliliği sağlanabilir. Uzun lafın kısası ilk iş bize düşüyor. Gereksiz alet, makine yani enerji kullanımından kesinlikle kaçınmalıyız. 

İkinci tarafta ise teknolojik yenilikler var, tasarruflu ampuller, daha az enerji harcayan makineler gibi. Teknoloji bazen iyileştirici etkiyi destekleyebilir, bizlerin görevi de onları kullanmak ve kullananların sayısını çoğaltmak. Birey olarak bizler, kendi yaşamımızda bunları düzelttiğimiz gibi, alışveriş yaptığımız, hizmet aldığımız markaların da böyle davranmasına ön ayak olmalıyız. Çünkü şirketlerin kullandığı enerji tek bir bireyin çok çok üzerinde. Büyük alanlarda, büyük makinelerde çalışan işletmeler bu tip teknolojilere yatırım yaparsa, elde edeceğimiz enerji verimliliği çok daha büyük olur. 

Bilinçli Enerjinin Sürdürülebilir Kalkınmada Rolü

Bilinçli enerji kullanımı nasıl olur sorusuna yanıt aramaya çıkarsak, karşımıza çıkaracakları sürdürülebilir bir dünyanın temellerini oluşturacaktır. Createrra çatısı altında, enerjisini koruyan ve verimliliği artıran markaları öne çıkararak bu kapsamda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Bu yüzden bilinçli enerji konusunu etik değerlerimiz arasına aldık. Umarım enerjisini verimli kullanan tüketicilerin sayısı çoğalır ve enerji verimliliği yapan markalar daha çok tercih edilir.

İyileştirici etkiyi her yana yayalım!