Sepet
Üyelere Özel Sürpriz İndirimler     ⭐️    Fırsatları Görmek için Hemen Üye Ol    🌿    Etik ve Sürdürülebilir Alışveriş Platformu Createrra    🤍    #DoğayaSaygılıAlışveriş 🌍

Fırsat Eşitliği | Createrra


FIRSAT EŞİTLİĞİ YAKLAŞIMIMIZ

 

Createrra, sadece doğaya saygılı bir alışveriş ortamı için yola çıkmadı. İnsana saygı duyan yaklaşımların da bir savunucusu olarak bizler, her anlamda adil ticaret anlayışının yerleşmesini diliyoruz. Bu yüzden “Fırsat Eşitliği”ni etik değerlerimiz arasında önemli bir yere koyuyoruz. 

Fırsat eşitliği, kişilerin hayatın her alanında eşit haklardan yararlanmasını savunur. Din, dil, ırk, cinsiyet, gelir durumu veya eğitim durumu gibi statülerden bağımsız olarak; herkesin aynı haklara sahip olması gerektiğini kabul eder. Ekonomik güç üzerinden insan haklarının ayaklar altına alınmasının önünde durur. Emek, bilgi, eğitim, deneyim, başarı gibi kavramların korunmasını ve işini layıkıyla yapan herkesin bunun karşılığını doğru şekilde almasını amaçlar.

Sürdürülebilir bir gelecek için, ticaretin her boyutunda fırsat eşitliğini gündeme taşımak şart. 

Fırsat Eşitliği Politikaları

Fırsat eşitliği politikaları, hem kamu kuruluşlarının hem de özel kuruluşların sürdürülebilirlik kapsamında hayata geçirdiği projeleri kapsamaktadır. Bugün, Türkiye’de ve dünyada pek çok kurum ve kuruluşun fırsat eşitliği politikalarını hayata geçirdiğiniz söyleyebiliriz. Ancak bunlar ne kadar gerçekçi? Tartışılır. Özellikle yoğun bir şekilde gündemde olan kadın hakları, fırsat eşitliğinde sıklıkla karşılaşılan projeleri etkilemiştir. Hem lokal hem de küresel boyutta, iş hayatındaki kadınların aynı fırsatlardan yararlanmalarına yönelik pek çok proje başlatılmıştır. Dev markaların göstermelik sürdürülebilirlik projeleri gibi, bu fırsat eşitliği politikalarının çoğu da yüzeysel kalan, gerçek bir stratejiden uzak çalışmalardır. Tıpkı doğaya verilen zararın göz ardı edilmesi gibi, kadın haklarına yönelik konularda da yapılan çalışmalar birer “sürdürülebilirlik trendi” olmaktan öteye geçememiştir. Bu yüzden, insan haklarını koruyan bir adil ticaret dünyası hayal ediyoruz. Fırsat eşitliğinin her platforma taşınmasını arzuluyoruz.

İş Hayatında Fırsat Eşitliği

 

Bugün alışveriş dünyasını kasıp kavuran pek çok marka, üretimlerini ucuz iş gücünün olduğu ülkelerde gerçekleştiriyor. O ülkeye dair bir yatırım projesi ya da istihdam kaynağı olarak görünen bu durum, aslında insan emeğinin ve eforunun ucuz olarak satın alınması anlamına geliyor. Bugün dünyanın pek çok yerinde temel haklardan bağımsız bir şekilde çalışan milyonlar var. Fırsat eşitliği tam da bu yüzden ihtiyacımız. Her birimizin AVM’lerde sıklıkla karşılaştığı ve belki de evimize kadar giren ürünler, işin mutfağında nasıl üretiliyor, bunun hakkında yeterince fikrimiz var mı? Sürdürülebilir bir dünya için, mevcut düzenin iyileştirimesi gerekiyor… İş hayatında herkesin eşit şartlardan yararlanmasını, karşılarına çıkan fırsatları eşit şartlarda değerlendirmelerini sağlamak gerekiyor.

Fırsat Eşitliği, Kapsayıcılık ve Çeşitlilik

Fırsat eşitliğini gerçek anlamda hayata geçirmek için, kapsayıcılık ve çeşitlilik ilkelerine bağlı olunmalıdır. Uluslararası platformlarda uzun zamandır konuşulan çeşitlilik akımı, insana değer vermenin ve bu çeşitlilikle farklı açılardan daha iyi noktalara ulaşmanın bir yoludur. Bugün, bu değer ile yolculuğuna devam eden markaların yeni başarılar imza atması bir sürpriz değildir. Çeşitlilikten beslenmek ve tamamen eşit fırsatlar altında bunu herkesin mutlu olduğu bir ortama dönüştürmek, beraberinde hem sürdürülebilirliği hem de başarıyı getirir. Kapsayıcı çözümlerden bağımsız ilerleyen yarım kalmış stratejiler ise, zamanla yitip gitmekten başka bir son bulamayacaktır. Ancak zaman yok! Fırsat eşitliğini bir kenara öteleyen herkes için sesimizi daha yüksek çıkarmalı ve alternatif yollar bulmalıyız. İnsana saygılı bir alışveriş deneyimi için de aynı şey geçerli. İşte bu yüzden, Createrra çatısı altında etik değerlerle ilerliyoruz. 

Sürdürülebilir Kalkınma İçin Eşitlik

Sürdürülebilir kalkınmaya giden yolu inşa ederken, yalnızca tek bir konuyu iyileştirmek yetmiyor. Çok sayıda farklı alanda çalışmalar yapmak, farkındalık oluşturmak şart. Tüketicilerin kazanacağı farkındalık, mevcut düzenin iyileştirilmesine, hatta bazı noktalarda yıkılıp yeniden yapılmasına olanak sağlayacak. Farkındalık oluşturmamız gereken konulardan sadece bir tanesi, fırsat eşitliği… Sürdürülebilir bir gelecek hayali için, şimdi herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. İş hayatında, eğitim hayatında ve yaşamın her noktasında adil koşulları standart haline getirmemiz gerekiyor.

 

Createrra, çatısı altında toplanan markalarla birlikte bu etik değeri öne çıkarmayı amaçlıyor. Bu yolculuğun bir parçası olarak sizler, bu farkındalığı yaymamıza yardımcı olabilirsiniz. Şimdi, başlamak için en iyi zamandır.