Sepet
Üyelere Özel Sürpriz İndirimler     ⭐️    Fırsatları Görmek için Hemen Üye Ol    🌿    Etik ve Sürdürülebilir Alışveriş Platformu Createrra    🤍    #DoğayaSaygılıAlışveriş 🌍

Geri Dönüştürülmüş | Createrra


GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ

Eskileri yeni yapmak hiç de kötü bir fikre benzemiyor değil mi?  Bizce de öyle. Tam da bu yüzden Createrra’nın etik değerleri arasında “geri dönüşüm” konusunu da eklemek istedik. Çünkü geri dönüştürülmüş malzemelerin, dünyanın korkunç bir duruma sürüklenme hızını yavaşlatacağını düşünüyoruz. Değerlendirilebilir nitelikli atıkları geri dönüştürmek demek, malzeme tüketimini azaltmak ve başta plastik ambalaj atıklarının geri kazanılması sağlamak anlamına geliyor. 

Geri dönüştürülmüş plastik malzemeleri, geri dönüştürülmüş kumaş ve geri dönüştürülmüş pamuk takip ediyor. Sadece bu 3 maddeyle bile dünya için ne denli bir iyileşme gerçekleşiyor tarif edemeyiz! 

Dünya ve onun döngüsü için zararlı olan malzemelerin tüketimi ve dolayısıyla üretimi durana kadar, bu negatif hızı azaltmanın yolu geri dönüşümden geçiyor. Etik değerlerimiz arasında önemli bir yere sahip olan geri dönüşümün detaylarına yakından bakalım.

Neden Geri Dönüşüm?

Geri dönüşüm ne demektir? Kısaca tanımı, zamanını doldurmuş ve atık haline gelmiş maddelerin ham madde olarak yeniden üretim sürecine dahil olmasını sağlamaktır. Yani dünyayı her geçen gün daha fazla dolduran zararlı atıkların, doğayı yok etmektense tekrar tekrar kullanılarak işe yarar hale getirilmesidir. İşte bu yüzden geri dönüşümü üretim sürecinin değişmez bir parçası haline getirmeliyiz. 

Geri dönüşüm içeren projeler artarsa, her geçen gün daha az atık doğanın döngüsüne karışacak. Bu yüzden geri dönüşüm Createrra’nın etik değerlerinden birine dönüştü. Geri dönüşüm konusunda farkındalık kazanmış bilinçli tüketicilerin çoğalması, markaların hizmet verirken geri dönüşüme odaklanmalarını sağlayabilir. Hep birlikte yepyeni bir alışveriş deneyimiyle üretim şekillerini değiştirebiliriz. 

Geri Dönüşümün Önemi?

Belki de hemen hemen her gün minik anlarda akıllara düşen, ancak herkesin aynı hassasiyetle hareket etmediği bu konu, sandığınızın çok ötesinde faydalara sahiptir. Gelin geri dönüşümün önemine yakından bakalım. 

Geri dönüşüm odaklı hareket edilirse, doğal kaynaklarımız korunur. Dünya bir üretim merkezine dönüşmüş durumda, insanlar ihtiyaçları için bitmek bilmeyen bir alışveriş süreci içinde. Bu arz talep dengesi, daha hızlı, daha ucuz ürünler ortaya çıkartabilmek için doğal kaynakları kullanarak, sonunda doğaya zarar veren malzemelerin çoğalmasına neden oluyor. Kısacası, doğadan aldıklarımız doğaya zarar verdiği gibi, onlardan çıkan parçalar da onu kirletip daha kötü hale getiriyor. Oysaki doğal kaynakların varlığı sadece biz insanlar için değil, dünya ve içinde yaşayan tüm canlılar için çok önemli!

Atıklar dönüştürülüyor, zarar minimize ediliyor. Çünkü geri dönüşüm enerji tasarrufu sağlar. Doğadan yeni ham maddeler çıkarmaktansa, mevcut atıkları geri dönüştürmek enerji tasarrufu doğurur. Üstelik doğayı daha az kirleten bir yolculuk başlar. Doğayı kirleten her sürecin son bulması dileğiyle…

Sürdürülebilirlik odaklı bir yaşam ile atık miktarı azalır. Günümüzün klişe laflarını hatırlayalım, dünyada her saniye sayısız futbol sahası büyüklüğünde atık doğaya karışıyor. Bunlar arasında endüstriyel atık ve plastik atık olarak bilinen doğa için zehirli maddeler başı çekiyor. Bu fikri hazmetmek hiç kolay değil ancak bu bir gerçek. Dünya kara sahasında yaşanan atık krizini herkes kolaylıkla fark edebilir, bir de göremediğiniz yerleri hayal edin. Okyanusların durumu, karalardan çok daha kötü durumda, oysaki okyanuslar doğanın muazzam döngüsü için en önemli kaynaklardan bir tanesi… Geri dönüşümü dört bir yana yaymak, halihazırda doğadan alınan maddelerin tekrar tekrar üretim sürecine dahil edilmesini sağlamak anlamına geliyor. Yeni kaynaklara ihtiyaç duymamanın yanında, atıkların doğaya karışmadan tekrar ekonomiye kazandırılması sağlanıyor. Sadece bu bile, farkındalığı yaymaya yetmez mi?

Geri dönüştükten sonra ortaya çıkan ürünler, ekonomiye katkı sağlar ve gelecek için yatırımdır. Dünya doğal kaynaklarını o kadar hızlı kullanıyor ki şu an önümüzdeki yılların doğal kaynaklarını çıkarır hale geldik. Geri dönüşüm bu hızı yavaşlatacağı için geleceğe dönük bir yatırım olarak kabul edilir. Dünyayı korumak için bu korkunç hızı yavaşlatmak zorundayız, atılacak yeni adımlarla hala iyileştirici etkiyi yaymamız mümkün! 

Geri Dönüşümün Çevre ve İnsana Etkisi

Geri dönüşüm ile doğa nefes alabilir, onun kesin kurtuluşu olmasa bile doğaya biraz daha zaman tanıyabiliriz. Doğa, ona izin verildiği takdirde kendini iyileştirme kabiliyetiyle herkesi büyüler. Bizim de bir parçası olduğumuz bu muazzam döngü iyi olursa, bizler ve bu dünyayı paylaştığımız diğer canlılar da iyi olacağız. 

Createrra, yeni bir tüketim alışkanlığı yaratmaya çalışarak dünyaya zarar veren üretim şekillerini ortadan kaldırmayı amaçlar. Etik değerlerimiz, herkes için iyileştirici bir yolculuğun başlangıcıdır. Bize katılın.