Sepet
Üyelere Özel Sürpriz İndirimler     ⭐️    Fırsatları Görmek için Hemen Üye Ol    🌿    Etik ve Sürdürülebilir Alışveriş Platformu Createrra    🤍    #DoğayaSaygılıAlışveriş 🌍

Türkiyede Üretilmiştir | Createrra

TÜRKİYE'DE LOKAL ÜRETİM VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

 

Sürdürülebilirlik için lokal üretimi desteklemek oldukça kıymetli. Neden mi? Çünkü lokal üretimi destekleyerek pek çok farklı konuda sürdürülebilirliğe katkı sağlıyoruz. Hem insana hem de doğaya saygı duyan bir alışveriş yolculuğunu desteklemiş oluyoruz. Elbette “sürdürülebilir” yaklaşımlara yakın lokal üretimlerden bahsediyoruz.

 

Lokal üretimi desteklemek, ülkenin ekonomisine katkı yapılmış oluyor. Eğer gerçekten sürdürülebilir yollarla çalışan küçük üreticiler desteklenirse, daha iyi ve daha yeşil bir tüketim alışkanlığı için kocaman bir adım atılmış oluyor. Böylece iyiyi besleyen markaların büyümesini, yeni markalara ilham vermesini sağlıyoruz. Üstelik tüketim alışkanlıklarını değiştirerek, üretim alışkanlıkları için yeni pencereler yaratıyoruz. 

 

Lokal üretimi destekleyerek yurt dışından gelen ürünlerin sadece yolda gelirken ortaya çıkardığı karbon salınımından kurtuluyoruz. Dünyamıza daha iyi bakıyoruz. Kısaca lokal üretim, pek çok sürdürülebilirlik aktivitesini tek başına destekleyen oldukça önemli bir konu. Tam da bu yüzden Createrra’da bir etik değere dönüştü. 

 

Yerli Üretim Logosu

 

Lokal üretim sonucu ortaya çıkan bir ürünü “Yerli Üretim Logosu” ile diğerlerinden ayırt edebilirsiniz. Ancak bu logo, ürünün sürdürülebilir koşullar altında üretildiğini garanti etmez. Ürünü herhangi bir etik değer çerçevesinde sunmaz. Sadece lokal üretici tarafından sizinle buluştuğunu garanti altına alır. 

 

Createrra çatısı altında pek çok etik değere sahibiz. Her marka tüm etik değerleri karşılamıyor ancak birden fazla etik değere sahipler. Createrra’da arama yaparken ürünlerin etik değerlerle işaretlendiğini fark edeceksiniz. Burada “Türkiyede Üretilmiş” etiketini gördüğünüz ürün, lokal üreticiler tarafından üretilmiştir. Ayrıca bu ürünlerin sahip olduğu diğer etik değer etiketlerini de buradan görüntüleyebilirsiniz. Böylece sürdürülebilirlik çerçevesinde hangi adımların atıldığını göreceksiniz. 

 

Yerli Üretimin Önemi 

 

Yerel üretimin çok sayıda önemli yanı var. Mal ve hizmetlere daima erişilebilir olması, ülke ekonomisine katkı sağlaması bunlardan sadece birkaçı. Ancak biz işin daha çok sürdürülebilirlik boyutuna odaklanıyoruz. Yerel üretimle sürdürülebilirlik çerçevesinde çok sayıda etkinliğin parçası olabilirsiniz. 

Bugün dev markalar dünyanın pek çok noktasında üretim yapıyor ve küresel olarak tüketicilere ulaşıyor. Bu süreçte adil ticaret anlayışından uzak anlaşmalar, fırsat eşitliğinin olmadığı çalışma ortamları ve doğayı kirletmeye yönelik pek çok negatif aktivite hayata geçiyor. Sırf bir ülkenin regülasyonları daha hafif ve kolay aşılabilir olduğu için, o ülkede araştırma ve üretim çalışması yapan dev şirketler var. İnsana ve doğaya saygı duymayan bu kuruluşların ürünleri günümüzde her yanımızı sarmış durumda. Yerel üretici ile çalışmak, bunların önüne geçecek etmenlerden bir tanesi olabilir. Çünkü yerel üreticiler gözlemlenebilir, kontrol edilebilir ve kolay ulaşılabilir. Dolayısıyla sürdürülebilirlik kapsamında çalışan üreticileri tespit etmeniz aslında hiç de zor değil. 

Türkiye’de Üretilen Ürünler 

İstatistiklerle yerel üretim başlıklarına bakarsanız, ne kadar zengin bir coğrafyada yaşadığımızı bir kere daha göreceksiniz. Türkiye, hem topraklarıyla hem de yetenekli insanlarıyla adeta bir cennet. Bu gücü sürdürülebilir bir formatta şekillendirdiğimizi bir düşünsenize? İnanılmaz olurdu. Amacımız bu. Önce çevremizden başlayarak sürdürülebilirlik kavramını dört bir yana yaymak istiyoruz. Türkiye’de ve dünyada bizimle aynı yolculukta olan platformların ve pazar yerlerinin heyecanını paylaşıyoruz. Hep beraber, yepyeni ve doğaya saygılı bir alışveriş deneyimini mümkün kılabiliriz. Bu yüzden, önce içimize bakalım.

Yalnızca Createrra’nın sayfalarında dolaştığınız zaman bile, Türkiye’de pek çok ürünün başarıyla üretildiğini fark edeceksiniz. Hem daha sürdürülebilir hem de dünya devi olarak bilinen markalardan daha kaliteli şekilde üretilen bu ürünler, dünyayı gelecekte de yeşil kılabilir. Üstelik mesele yalnızca dünyamız da değil, sosyal sürdürülebilirlik de bu konunun önemli bir parçası. 

Ev ve yaşam ürünleri, kıyafetler, bakım ve güzellik ürünleri, kozmetik, takı, aksesuar, gıda, anne-çocuk ürünleri, temizlik ve hatta evcil hayvan ürünleri… Türkiye’de birey olarak kullandığınız hemen hemen her ürünün karşılığını bulabilirsiniz. 

Etik değerler üzerinde yükselen Createrra, yerel üretimi, yerel üreticiyi desteklemeye hazır. Yerel üreticileri desteklemek, yenilerine ilham vermek ve daha sürdürülebilir bir dünya inşa etmek hepimizin elinde.