Sepet
Üyelere Özel Sürpriz İndirimler     ⭐️    Fırsatları Görmek için Hemen Üye Ol    🌿    Etik ve Sürdürülebilir Alışveriş Platformu Createrra    🤍    #DoğayaSaygılıAlışveriş 🌍

Zararsız Boyama | Createrra


ZARARSIZ BOYAMA

Kullandığımız pek çok ürün çeşitli boyama yöntemleriyle renklendiriliyor ve boyanıyor. Peki bunların ne kadarı sağlıklı? Bugün kullanılan pek çok boyama yöntemi, hem üretim sürecinde çalışan işçilerin sağlığını, hem onu kullananların sağlığını hem de doğanın sağlığını ciddi şekilde etkiliyor. 

Buna bir dur demek için, zararsız boyama uygulamalarını bir etik değer olarak kabul ediyor ve bu farkındalığı yaymayı amaçlıyoruz. Gelin sürdürülebilir boyama yöntemlerini hep beraber keşfedelim.

Zararsız Boyama Kavramı Nedir?

Tüm tüketicilerin sormasını istediğimiz bir soru var: “Ürünlerimiz çevreye duyarlı ve toksik kimyasallardan arındırılmış şekilde mi boyanıyor?” Eğer bu bilginin peşine düşerseniz ne yazık ki cevap hayır olacak. Ancak alternatif yollar yok değil. Zararsız boyama, çevreye karşı duyarlı olmayan üstelik toksik içeren boyalardan arındırılmış sürdürülebilir boyama uygulamalarını kapsamaktadır.  

Çevre dostu boyalar yok değil, ancak pahalı olabilir. Katkısız ürünler kullanmak ve ekolojik boyama gerçekleştirmek için standartların dışına çıkmak gerekir. Alışılagelmiş düzen her şeyin en ucuzunu kullanma motivasyonuna sahiptir. Alıcı buldukları sürece de öyle kalmaya devam edecekler. Bu yüzden zararsız boyama kavramını ne kadar iyi bilirsek, onu hayatımıza ne kadar entegre edersek, tüketici alışkanlıklarıyla zararlı olanlara dur diyebiliriz. 

Zararsız Boyama Yöntemleri Nelerdir?

Çevreye duyarlı boyama gerçekleştirmek için elbette doğal boyalardan yararlanmak gerekiyor. Peki doğal boyalar nelerdir? Buna dünyanın farklı yerlerinde farklı örnekler verilebilir ancak günümüzde en ünlü olanları doğal pigmentlerdir. Kök boyalar, bitkilerden hatta topraktan dahi elde edilebilir. Elbette sentetik boyalara göre üretmesi daha pahalıdır ve süreç isteyebilir. Ayrıca her türlü tekstil sürecinde kullanımları uygun olmayabilir. Bu yüzden çok hızlı bir şekilde yaygınlaşamıyorlar.

Tekstil sektörü günümüzde sürdürülebilirliği en çok yıkan sektörler arasında. Pamuk üretim süreçlerinden su kullanımlarına hatta kullandıkları toksik maddelere kadar yoğun bir sürdürülebilirlik katliami gerçekleşiyor. Sürdürülebilir moda ve sürdürülebilir tekstil kavramları ortaya atılmış ve başta Avrupa olmak üzere bazı bölgelerde ciddi adımlar atılmış olsa bile bu sektörün iyileştirici etkiyi kazanması için çok daha fazlasına ihtiyaç var. Bunun için tekstil endüstrisinde doğal boyama kullanmak hatta doğal tekstil boyarmaddeleri için yatırımlar yapmak gerekiyor.  

Zararsız Boyama ile Sağlıklı Bir Dünya

Hayalimiz her zamanki gibi sürdürülebilirlikle inşa edilmiş, sağlıklı bir dünya! Bunun için seri ve ucuz tekstil üretiminden uzak durulması gerektiğini savunuyoruz. Zararsız boyama tercih eden, nitelikli tekstil ile sürdürülebilirlik çerçevesinde hareket edebileceğimizi umuyoruz.

Createrra’nın etik değerleri çerçevesinde yepyeni bir tüketim alışkanlığına adım atın. Dünyayı kurtarmak için aramıza katılın.