Sepet
Üyelere Özel Sürpriz İndirimler     ⭐️    Fırsatları Görmek için Hemen Üye Ol    🌿    Etik ve Sürdürülebilir Alışveriş Platformu Createrra    🤍    #DoğayaSaygılıAlışveriş 🌍

İleri Dönüştürülmüş | Createrra


İLERİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ

İleri dönüşüm hepimizin aşina olduğu bir konu değil. Geri dönüşüm hakkında hızla bilgi sahibi olsak dahi ileri dönüşümü pek çoğumuz bilmiyoruz. Oysaki o da tıpkı geri dönüşüm gibi doğanın döngüsüne nefes aldırabilecek kadar önemli bir etik değerdir. Gelin ileri dönüşümü yakından tanıyalım ve bu farkındalığı hep beraber yayayım!

İleri Dönüştürülmüş Ne Demek?

İleri dönüşüm, dünyada bilinen ismiyle upcycling, hammaddeleri yeniden kullanılabilir hale getirmenin bir başka yoludur. Atıkların başka bir amaç için üretime yeniden dahil edildiği bir sistem içerir. Eskimiş, artık kullanılmayan, atık haline gelmiş malzemeler toplanır ve tamamen kendi amacı dışında, farklı bir ürüne dönüşmek için tekrar işlenir. Böylece ileri dönüştürme işlemi gerçekleşir ve dünyamız biraz da olsa nefes alır! 

Createrra çatısı altında ileri dönüşüm kültürünü benimsemiş markaları bir araya getirmeyi amaçlıyoruz. İleri dönüşüm yaklaşımıyla yaratıcı yeniden kullanım tekniklerini hayata geçiren ve doğaya zarar veren sistemin dışında duran markalarla iyileştirici etkiyi yaymak istiyoruz.

İleri Dönüşüm Neden Önemli?

İleri dönüşüm uygulamalarının artması demek, dünyanın her saniye daha fazla saplandığı atık batağının bir nebze de olsa azalması anlamına gelecek. Hatta inovatif ileri dönüşüm projeleri gerçekleştirilirse dünyada biriken atıkların toplanarak farklı ürünlerin üretiminde yeniden kullanılabileceğini biliyoruz. İleri dönüşüm döngüsünün hayata geçirilmesi ve ileri dönüşüm örneklerinin artması belki bu kapıyı aralayabilir. Şu aşamada elbette büyük yatırımlar almayan bu konu, doğanın döngüsünü kurtaracak önemli konulardan biridir. 

İleri dönüşüm ile hala ciddi talep alan pek çok ürünün ham maddesi yalnızca atıklardan karşılanabilir. Böylece doğal kaynak kullanımı azalır ve dünya daha az atıkla boğuşur. İleri dönüşüm malzemeleri plastik, metal, kağıt, cam başta olmak üzere pek çok ham maddeye alternatif olabilir. 

İleri Dönüşümün Amacı Nedir?

İleri dönüşüm faaliyetlerinin öncelikli amacı elbette atıkların azalmasıdır. İkincil amaç ise her noktada tasarruf sağlamaktır. İleri dönüşüm, hammadde çıkarmaktansa var olan atıkları kullanarak enerji tasarrufu yaptığı gibi; ekonomik tasarruf da sağlar. 

Yaratıcılık. İleri dönüşüm, seri üretim ve buna bağlı zararlarla mücadele eden dünyamıza yaratıcılığı da yeniden kazandırmayı amaçlar. Atık malzemelerin kendi amacı dışında bir ürüne dönüşme yolculuğunda yaratıcılık oldukça önemlidir. Herkesin doğanın bir parçası olduğunu hatırlaması, yaratıcılık ve uyumla hareket edebildiğini yeniden görmesi için yol gösterir.  

Createrra’da Sürdürülebilirlik Yolculuğu

İleri dönüşümün faydaları gerçekten fark yaratsın istiyorsak, her birimiz günlük hayatımıza onu yansıtmalıyız. Çevrenizde gördüğünüz pek çok malzeme, pek çok farklı yerde kullanılabilir. Sizin işinize yaramasa bile bir başkasının işine yarayabilir. Bu sebeple “atık” ortaya çıkartırken herkesi iki kere düşünmeye davet ediyoruz.

Seninle bir fark yaratabiliriz. Etik değerlerimiz altında çıktığımız bu yolculukta bu farkındalığı yaymamıza yardımcı ol.