Sepet
Üyelere Özel Sürpriz İndirimler     ⭐️    Fırsatları Görmek için Hemen Üye Ol    🌿    Etik ve Sürdürülebilir Alışveriş Platformu Createrra    🤍    #DoğayaSaygılıAlışveriş 🌍

Kadın Üretici | Createrra
KADIN ÜRETİCİLER ve SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

 

Fırsat eşitliğinin hiçe sayıldığı, kadın haklarının tartışıldığı bir dünyada, kadın üreticilerin önemi oldukça büyük! Üreticinin cinsiyeti mi olur? Önemli olan üretmenin kendisi değil mi diye içinizden geçiriyorsanız, evet, aslında haklısınız. Ancak günümüz ticaret dünyasında, tıpkı pek çok diğer alanda olduğu gibi, kadınlar ikinci plana atılıyor. Bu sebeple kadın üreticilerin aynı haklardan yararlanabilmesi, hak ettikleri değeri görmeleri, başarılı noktalara ulaşmaları ve yeni kadın üreticilere ilham vermeleri çok değerli. Sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleşmesinde, kadınların etkisi şüphesiz inanılmaz boyutta olacak. Cinsiyetten bağımsız olarak bilginin, deneyimin, başarının öne çıkarıldığı bir ticaret dünyası mümkün.  

 

Kadın Üreticileri Destekleyen Projeler

 

Günümüzde kadın üreticileri destekleyen sayısız proje var. Sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirme yarışına giren dev markaların, inanılmaz büyük bütçelere sahipken kuş kadar yatırım yaptığı bu konular, ne yazık ki birer fikirden öteye gidemiyor. Kadın çalışanlar, erkekler kadar maaş alamıyor. Kadın çalışanlar, şirketlerinde mobbing’e maruz kalıyor. Kadın çalışanlar, herkesin aldığı zam miktarını alamıyor… Bu gibi problemlerin sayısı çokken, onları çözmeye yönelik projelerin sayısı epey az. Üstelik sadece bu da değil, sürdürülebilir kalkınma için kadın üretici sayısının da artması gerekiyor. Baskılanmış, ancak yeni fikirlerle dolu pek çok kadın, belki de fikrini hayata geçirebilmek için desteğe ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden, fikriniz hayata geçirmeyi bir şekilde başarmış olanları daha fazla desteklemek ve harekete geçmek isteyenlere ilham vermek şart. 

 

Createrra’da kadın üreticiler için bir etik değer olmasının sebebi da bu. Createrra çatısı altında pek çok kadın üretici var. Her biri birbirinden değerli işlere imza atıyor. Bunun için elbette çok emek harcıyorlar, ancak başarıyorlar ve yeni üreticilere ilham oluyorlar. Bu farkındalığı yaymak istiyoruz. Göstermelik projeler yapan şirketleri değil, kendi küçük atölyelerinde emek vererek üreten kadınların işlerini öne çıkarmamız gerekiyor. Unutmayın, Createrra’da gerçek kadın üreticilere ulaşabilirsiniz. 

 

Kadın Üreticilere Özel Krediler

 

Hatırlatmak istediğimiz bir konu var. Günümüzde bazı bankalar, kadın üreticilere özel krediler paylaşıyor. Ayrıca tamamen kadın üreticilere özel, projeyi destekleyen hibelere de ulaşmak mümkün. Bazı güvenilir STK’lar, projeler kapsamında kadın üreticilerin oluşturduğu işletmeleri destekliyor. Createrra ve onun gibi bazı platformlarda da kadın üreticilerin ürünlerine kolaylıkla ulaşılabiliyor. Umarız iş fikri olan her kadın, kendi üretimini yapabilir ve ticaret dünyası içinde kendine yer bulabilir. Kadın üreticileri desteklemek, yeni kadın üreticilere ilham olmak hepimizin görevi. 

 

Kadınların Ülkelere Göre İşgücüne Katılımları

 

Ne yazık ki istatistikler, kadınların iş hayatıyla alakalı pozitif veriler sunmuyor. International Labour Organization tarafından yapılan çalışmalara göre pandemi döneminin ardından kadın istihdamının ciddi oranda azalacağı öngörülüyor. Kadınların uğradığı orantısız iş ve gelir kayıplarının da süreceği tahmin ediliyor. Geleceği daha iyi inşa etmek için yeni adımlar atılması şart. Kurumlara kadınların katılımını desteklemek, fırsat eşitliği kapsamında eşit haklar ve ücret almalarını sağlamak, çalışma ortamlarındaki şiddet ve tacizi ortadan kaldırmak şart. Halihazırda iş hayatına başlamış ve devam eden kadın üreticileri de daha çok öne çıkarmak… Adil bir ticaret dünyası için, herkesin fırsat eşitliğiyle aynı haklardan yararlanabildiği bir dünya için, mevcut alışveriş alışkanlıklarının değişmesi gerekiyor. Şimdi, gerçek kadın üreticileri bulun, onları destekleyin, yeni kadın üreticilere ilham olun. Biz bu yoldayız, bizim yanımızda olun.